Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vše potřebné, co potřebujete vědět o Tunisu.

Informace o zemi

Základní informace

  • Ofciální název: Tuniská republika
  • Hlavní město: Tunis
  • Statní zřízení: pluralitní republika, jednokomorový parlament
  • Rozloha:
  • Náboženství: 99% tvoří sunnitští muslimové
  • Úřední jazyk: Úředním jazykem je v Tunisku arabština, využijete ale i francouzštinu, angličtinu, němčinu a italštinu.
  • Časový posun: po celý rok stejný jako u nás.

TUNISKO - ZEMĚ DATLÍ, MOŘE A PÍSKU

…plná barev a kontrastů, koření a vůní vás zve k návštěvě přírodních krás, starobylých měst, temperamentních festivalů a hlavně svých přátelských obyvatel. Právě vítání turistů na pobřeží bylo součástí místních tradic a dlouhou dobu patřilo k výsadám lépe postavených Tunisanů.

Můžete se tu kochat úchvatnými západy slunce nad Saharou, poznávat starobylé dědictví dávno zapomenutých míst, vytvořit si jedinečné labužnické zážitky. Hladinu adrenalinu zvýšit při windsurfingu, své dovednosti předvést na golfových hřištích nebo si jen nerušeně užívat sluníčka, moře a stínu palem.

Otevřenou náručí vás Tunisko přivítá, ať už se rozhodnete jakkoli. Vydejte se tedy poznat tuto oázu klidu, odměnou za vlídnost a přátelskost vám budou jistě nezapomenutelné zážitky.

Vstupní formality

Cestovní doklady

Nutné je předložit cestovní pas, platný nejméně další 3 měsíce po návratu ze země. Na letišti budete požádáni o vyplnění registrační karty.

Vízum

Není nutné, jestliže se rozhodnete do Tuniska vycestovat s CK. Individuálně je třeba o vízum zažádat na tuniském velvyslanectví v Praze. V případě ubytování v soukromí platí přihlašovací povinnost do 3 dnů. Při nezbytném prodloužení pobytu musíte podat zdůvodněnou žádost o výstupní vízum.

Celní a devizové předpisy:

Bezcelně je možné dovézt 2 l nápojů s obsahem alkoholu max. 25 %, 1 l s vyšším obsahem, 4 000 ks cigaret, 100 ks doutníků nebo 250 g čistého tabáku, dále 1 000 ml toaletní vody, 250 ml parfému a drobné dárky po max. 200 Kč.

S automobilem, karavanem, motorkou, jízdním kolem, soukromým letadlem, motorovým člunem, videokamerou s 20 filmy, 2 fotoaparáty s 20 filmy, dalekohledem, osobním počítačem, radiopřijímačem, kufříkovým gramofonem, psacím strojem, sportovními potřebami, vybavením ke kempování, hudebními nástroji a 2 dětskými kočárky můžete do Tuniska přijet pouze na přechodnou dobu a vše výše zmíněné je nutné opět vyvézt.

V případě transportu zvířat je nutné prokázat jejich veterinární způsobilost (osvědčení vydané veterinární správou ČR).

Striktně zakázán je dovoz zbraní všech druhů (s výjimkou řádně registrovaných loveckých zbraní). Totéž platí pro explozivní materiál, omamné a jiné psychotropní látky (týká se i držení a užívání), pornografii a další produkty, které mohou ohrozit bezpečnost, zdraví, morálku či náboženské cítění veřejnosti.

K exportu místní flóry či fauny je nutné svolení tuniského ministerstva zemědělství, v případě antických předmětů ministerstva kultury.

Z důvodu zákazu dovozu i vývozu místní měny je doporučováno směňovat pouze menší sumy a uchovávat stvrzenky vydané směnárnou (pro případ zpětné směny). Povolena je hodnota cizích valut do výše asi 22 000 Kč (o vyšší částce je nutné informovat celní službu). Cestovní šeky, platební a úvěrové karty jsou akceptovány.

Zdraví

Očkovací povinnost není v Tunisku zavedena. Vakcinace proti hepatitidě A a B je doporučována v případě pohybu v méně kultivovaných oblastech.

Soukromá i státní zdravotnická zařízení jsou na poměrně vysoké úrovni. Nutností je však uzavření zdravotního pojištění pro zahraničí.

Důležité kontakty:

Ambulance: 71281913, 71725555, 71960777, 71284808
Pohotovost: 71780000, 71781000
Hasiči: 198
Policie: 71846846
Odtahová služba: 71840840, 71801211

Elektřina:

220 V, adaptér není třeba

Podnebí:

Příjemné mírné; na S můžete zažít suché horké léto a mírnou deštivou zimu. Jih země je tvořen pouští.

Ostatní:

Zakázáno je fotografovat policejní a vojenské objekty, vládní budovy, nádraží, letiště, další objekty označené vlajkou Tuniska a uniformované osoby. Do mešit je v průběhu modliteb nevěřícím vstup zakázán, stejně tak je zakázáno fotografovat věřící, kteří náboženské rituály provádějí venku. Židovské objekty jsou přísně hlídány policií, zakázán je i přístup k nim.
I v jiných situacích je lepší požádat místní obyvatele o dovolení pořízení snímku.
Přístup k turistům je přes muslimský charakter Tuniska tolerantní. Ve způsobu oblékání mimo turistická letoviska, při konzumaci alkoholu a seznamování s místními dívkami je však třeba dodržovat určitá pravidla.

Měnové kurzy Tunisko

Měna

tuniský dinár, 1 TND = 1 000 milimů

Orientační ceny

pečivo - 3 až 5 Kč (0,15 až 0,25 TND)
bageta - 6 Kč
mléko 9 - 12 Kč (0,6 TND)
máslo - 10 Kč (0,5 TND)
pivo - 30 Kč
víno 1l - 40 až 100 Kč
balená voda - 6 až 10 Kč (0,28 až 0,5 TND)
známka do Evropy - 12 Kč (0,6 TND)
pronájem lehátek a slunečníků - 29 až 38 Kč (1,5 až 2 TND)
oběd - 100 Kč
zmrzlina - 30 Kč

Smlouvání je na tržištích téměř povinné.

Časové pásmo

V Tunisku je tentýž čas jako u nás. Většina turistických průvodců chybně uvádí, že v Tunisku není zaveden letní čas. Není to pravda! V Tunisku mají letní čas. Od našeho letního času se liší pouze tím, kdy začíná a končí -- začíná někdy v dubnu a končí posledního září. Seřizovat hodinky tedy musíte pouze v případě, že do Tuniska letíte brzo na jaře nebo v říjnu. Od roku 2006 už prý mají i konec letního času stejně jako Evropa. 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Srovnej si čas

(Ivan, 16. 7. 2014 21:48)

kecáš pičoviny kvůli času ověř si to

přehledný info

(bimbarna, 10. 7. 2008 21:53)

stručný jasný přehledný,díky

super info

(anonym, 1. 7. 2008 19:36)

super informace, skvělá stránka.